Pārlekt uz galveno saturu

Datortomogrāfija

Datortomogrāfijas izmeklējums tiek veikts vispārējā anestēzijā. Uz izmeklējumu var pierakstīties tikai ar ārstējošā veterinārārsta nosūtījumu.  Pirms izmeklējuma nepieciešams veikt pilnas asins analīzes. 

Kas ir datortomogrāfija?

Datortomogrāfija ir rentgenizmeklēšanas metode, ar kuru iegūst dzīvnieka ķermeņa un orgānu šķērsgriezuma attēlus. Ar datortomogrāfu var veikt plaša spektra izmeklējumus īsā laika periodā.

Datortomogrāfu tehnoloģijas pēdējos gados ir ievērojami attīstījušās un, līdz ar to, ir uzlabojusies izmeklējumu kvalitāte. Šobrīd pasaulē par labākajiem atzīti multidetektoru datortomogrāfi. LLU Veterinārajā klīnikā tiek izmantots 16 rindu multidetektoru datortomogrāfs Philips MX-16. Ar šo iekārtu pacientu izmeklēšana aizņem īsāku laiku, turklāt, tam ir lielāka izšķiršanas spēja precīzākas diagnozes noteikšanai.

Kādos gadījumos veic datortomogrāfiju?

Datortomogrāfiju izmanto:

  1. deguna dobumu un blakusdobumu izmeklēšanai,
  2. vidusauss un iekšējās auss izmeklēšanai,
  3. krūšu kurvja orgānu izmeklēšanai,
  4. vēdera dobuma orgānu izmeklēšanai,
  5. asinsvadu izmeklēšanai,
  6. mugurkaula, ekstremitāšu un locītavu izmeklēšanai.

Datortomogrāfijas izmeklējumi veterinārmedicīnā tiek plaši izmantoti, jo patoloģiskas pārmaiņas ar datortomogrāfiju var atklāt gan kaulos, gan mīkstajos audos.

Datortomogrāfija sniedz veterinārārstam iespēju noteikt diagnozi, lai izvēlētos un ieteiktu atbilstošu ārstēšanu. Tomēr jāatceras, ka datortomogrāfija nav pirmās izvēles diagnostikas metode visos gadījumos.

Kas notiek izmeklējuma laikā?

Pacients tiek novietots uz speciāla galda, kas lēni virzās cauri arkai, kurā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana dzīvniekam nav nepatīkama un nerada sāpes. Izmeklējuma laiks ir aptuveni viena stunda, tomēr tas var atšķirties atkarībā no izmeklējamā apvidus. Pēc datortomogrāfijas izmeklēšanas, dzīvnieka īpašnieks saņem izmeklēšanas rezultātus, kā arī rekomendācijas tālākai rīcībai.

Jānēm vērā, ka dzīvniekiem datortomogrāfijas izmeklējumi tiek veikti vispārējā anestēzijā un vairumā izklējumu gadījumu tiek pielietota kontrastviela. Kontrastvielas ir eksogēnas substances, ko pielieto lai pastiprinātu vai samazinātu audu blīvumu. Lai gan šobrīd veterinārmedicīnā izmantotās rentgena kontrastvielas ir drošas un farmakoloģiski pārbaudītas, tomēr tās lielākā vai amzākā mērā ir toksiskas nierēm un to pielietošana var būt saistīta ar blakusparādībām. Tādēļ, pirms pacientam tiek veikta radioloģiska izmeklēšana, kas saistīta ar jodu saturošu kontrastvielu pielietošanu, obligāti ir jāveic asins un urīna analīzes, nosakot tajās rādītājus, kas norāda uz nieru funkcionālo stāvokli.

Lai gan ar LLU Veterinārās klīnikas 16 rindu multidetektoru datortomogrāfu var izmeklēt visas orgānu sistēmas un visus ķermeņa apvidus, tomēr datortomogrāfijas izmeklējumi ir specifiski, tāpēc tie mūsu klīnikā tiek veikti tikai ar ārstējošā veterinārārsta nosūtījumu.

Nepieciešamības gadījumā, lūdzu, konsultējieties ar LLU Veterinārās klīnikas speciālistiem, lai novērtētu izmeklējuma nepieciešamību konkrētā gadījumā!

Datortomogrāfijas izmeklējumi LLU Veterinārajā klīnikā tiek veikti pēc iepriekšējā pieraksta, neatliekamos gadījumos – pēc vienošanās.

Informācija klientiem par dzīvnieka aprūpi pēc datortomogrāfijas izmeklējuma

 

Datortomogrāfijas izmeklējums (CT) tiek veikts vispārējā anestēzijā, un vidēji viena pacienta anestēzijas laiks ir 40 līdz 80 minūtes. Pirms vispārējās anestēzijas Jūsu mājdzīvniekam tiks ievietos vēnas katetrs, tas nozīmē, ka būs noskūts apmatojums uz priekškājas vai pakaļkājas. Anestēzijas līdzekļi tiek pielāgoti katram pacientam individuāli, kā arī izmeklējuma laikā dzīvniekam tiks veikta intubācija, lai nodrošinātu inhalācijas anestēziju un skābekļa terapiju.  Izmeklējuma laikā par Jūsu dzīvnieku rūpēsies kvalificēts personāls.

           

Pēc CT izmeklējuma mēs pieskatīsim dzīvnieku līdz brīdim, kad tas pilnīgi pamodies un tiks nodots īpašniekam. Ja pēc izmeklējuma dzīvniekam uz kājas ir pārsējs, tad to drīkst noņemt apmēram 15 minūtes pēc dzīvnieka saņemšanas. Ņemiet vērā, ka izmeklējuma dienā mājdzīvnieks var būt apjucis, nemierīgs, tāpēc svarīgi novērst traumu iespējamību – novērsiet iespēju piekļūt kāpnēm, augstām virsmām u.c. traumatizācijas vietām. Dažiem dzīvniekiem pēc izmeklējuma novēro biežāku urināciju, kas saistīts ar izmeklējuma laikā saņemto šķīduma terapiju. Pirmās 6 stundas pēc anestēzijas, mēs iesakām dzīvniekus barot ar viegli sagremojamu barību un mazām porcijām.  Dažos gadījumos dzīvniekiem pēc anestēzijas var novērot nelielu klepu, kas saistīts ar intubāciju. Vispārējās anestēzijas efekti parasti izzūd 24 stundu laikā. Ja Jums rodas sajūta, ka Jūsu mājdzīvnieks pēc anestēzijas neuzvedas atbilstoši norādēm, tad lūdzu sazinieties ar savu veterinārārstu vai LLU Veterināro klīniku. Ja Jūsu mājdzīvniekam izmeklēšanas laikā tiks veikta papildu diagnostika (biopsija, noskalojumi u.c.), tad veterinārārsts izrakstā norādīs papildu informāciju, kas Jums būtu jāzina.

 

Izmeklējuma dienā Jūs saņemsiet CT attēlus ierakstītus DVD-R diskā vai zibatmiņā. Datortomogrāfijas izmeklējuma aprakstu saņemsiet uz norādīto e-pastu, piecu darba dienu laikā. Ja norādītajā laikā aprakstu neesat saņēmis, tad vispirms pārbaudiet e-pasta “spam” mapi un nepieciešamības gadījumā sazinieties ar klīnikas reģistratūru.