Pārlekt uz galveno saturu

Toksoplazmoze

Toksoplazma (Toxoplasma gondii) ir intracelulārs vienšūnis, kurš spēj parazitēt praktiski visos siltasiņu dzīvnieku organismos. Parazītam ir divsaimnieku dzīves cikls, kur kaķi un kaķveidīgie dzīvnieki ir definatīvie saimnieki, bet pārējie, kā, piemēram, suņi un cilvēki, ir starpsaimnieki. Infekcija var skart centrālo nervu sistēmu (CNS), redzes un elpošanas orgānus, kā arī ādu. Biežākās nespecifiskās klīniskās pazīmes, atkarībā no skartās vietas, kaķiem ir lēkmes, ataksija, muskuļu hiperestēzija, dispnea, uveīts, ikteruss, diareja, drudzis, depresija, anoreksija un svara zudums (Hartmann et al, 2013; Calero-Bernal un Gennari, 2019). 

Toksoplazmoze kaķiem

Ir zināms, ka vienīgie toksoplazmas definatīvie saimnieki ir kaķi. Parasti inficējas dzīvnieki, kas dzīvo vai periodiski uzturas ārā, apēdot starpsaimnieku, visbiežāk grauzējus (peles, žurkas) vai putnus (Hartmann et al, 2013; Cohen et al, 2016). Normālos apstākļos, uzņemot toksoplazmas oocistas vai bradizoītu cistas, kaķim veidojas imunitāte un saslimšana norit subklīniski. Gadījumā, ja dzīvniekam novēro imūnsupresiju, tas var provocēt cistu plīšanu un tahizoītu staruju vairošanos audos, līdz ar to akūtu saslimšanu un klīnisko pazīmju parādīšanos (Barrs et al, 2006; Hartmann et al, 2013). 

Imūnsupresijas cēloņi, pie kā sekundāri var pievienoties toksoplazmas infekcija, aprakstīta imūnsupresīvu medikamentu lietošana vai infekcijas slimības, kā kaķu imūndeficīta vīrus (FIV), kaķu infekciozais peritonīts (FIP) un kaķu leikēmijas vīruss (FeLV). Pēc dažādu pētījumu datiem īpaša uzmanība jāpievērš kaķiem ar tādām saslimšanām, kā iekaisīgo zarnu slimība, atopiskais dermatīts vai citas saslimšanas, kuru terapijā tiek izmanoti imūnsupresīvi medikamenti lielās devās (Barrs et al, 2006; Hartmann et al, 2013).

Kaķenei inficējoties grūsnības laikā, toskoplazmozas tahizoīti var vairoties placentā un auglī. Ja netiek izraisīts aborts, tad kaķēni tiek inficēti transplacentāri, kā arī tiem pēc dzimšans ir iespēja inficēties zīdīšanas laikā. Inficētie kaķēni biežāk ir klīniski kā subklīniski slimi un to mirstība saslimšanas laikā ir augsta. Inficētie kaķēni var izdalīt oocistas apkārtējā vidē (Hartmann et al, 2013; Calero-Bernal un Gennari, 2019).

Viena veselība

Par cik toksoplamoze ir zoonoze, tad cilvēkiem ir jāievēro īpaša piesardzīvā saskarsmē gan ar kaķiem, gan citiem dzīvniekiem, kam iespējama infekcija. Lai pasargātu sevi no infekcijas, Advisory Board on Cat Diseases (ABCD) iesaka:

  • Tīrīt kaķu kasti reizi dienā, lai novēsrtu oocistu sporulāciju, kā arī ievērot higiēnas prasības (lietot vienreizlietojamos cimdus, regulāri mazgāt kasti);
  • Barot dzīvniekiem komeciālo barību vai pilnībā termiski apstrādātu ēdienu;
  • Mazgāt rokas pēc kontakta ar kaķi;
  • Imūnsupresīviem cilvēkiem un grūtniecēm nav ieteicama tieša saskare ar kaķu kastīti. Ievērojot šo nosacījumu, inficēšanās risks ir ļoti zems;
  • Turēt kaķi iekstelpās, lai samazinātu risku uzņemt toksoplazu no starpsaimnieka medību laikā (Hartmann et al, 2013).

Raksta autors: LLU Veterinārās klīnikas veterinārārste, laboratorijas speciāliste Madara Nikolajenko