Pārlekt uz galveno saturu

Identifikācija

Identifikācijas mikroshēma (mikročips, čips) ir sīka, rīsa graudiņa lieluma (aptuveni 13.3 x 2 mm) stikla biokapsula, kurā ir ievietota mikroshēma ar 15 ciparu kodu. Šis skods katram čipam ir individuāls un neatkārtojas, līdzīgi kā cilvēka personas kods. Mikročipa ievadīšana nav sāpīga manipulācija, tā līdzinās vakcinācijai. Mikročipu ievieto vienu reizi mūžā un, atšķirībā no žetoniem, adrešu kareklīšiem vai kaklasiksām, tas nepazūd. Čipu, salīdzinājumā ar tetovējumu, ir daudz vieglāk nolasīt, tas neizplūst vai neizbāl ar vecumu. Ciparu kodu nolasa, izmantojot tā saucamos čipu lasītājus jeb skenerus pat no 30 cm attāluma.

Mikročips tiek ievadīts zemādā skausta vai pleca apvidū, labajā vai kreisajā pusē. Čipa ievadīšanai izmanto sterilu, vienreizlietojamu adatu. Ievadīšana ir gandrīz nesāpīga, tāpēc nav nepieciešama speciāla dzīvnieka nomierināšana. Pēc ievadīšanas, mikročips “atrod” sev vietu un iekapsulējās zemādas tauku slānī. Dažiem dzīvniekiem to var sataustīt ievadīšanas vietā.

Kāpēc mājas dzīvnieku identifikācijai ir jāizvēlas mikročipēšana?

  • Identifikācijas mikroshēmas ievadīšana ir gandrīz nesāpīga
  • Mikroshēma atrodas zemādā, tādēļ nevar pazust
  • Lai nolasītu mikroshēmas numuru, nav jānocērp apmatojums vai jālieto nomierinoši līdzekļi
  • Ciparu kods nevar tikt izmainīts vai izdzēsts,tas ir unikāls konkrētam dzīvniekam
  • Ciparu kodu viegli var nolasīt ar tam paredzētu ierīci, atrodoties pat līdz 30 cm attālumā no dzīvnieka
  • Elektroniskā identifikācija ir standartizēta un atzīta visā pasaulē
  • Lai ceļotu ar dzīvnieku, mikročipa ievadīšana ir obligāta prasība
  • Reģistrējot dzīvnieku vienotajā mādzīvnieku datubāzē, viegli var sameklēt īpašnieka kontaktinformāciju un nogādāt noklīdušu dzīvnieku atpakaļ mājās

Turpmāk  suņi ar mikroshēmu jāapzīmē un LDC jāreģistrē līdz suņu 4 mēnešu vecumam

Zemkopības ministrija informē, ka, stiprinot dzīvnieku īpašnieku atbildību, Veterinārmedicīnas likumā ir noteiktas stingrākas prasības suņu īpašniekiem, kas stāsies spēkā 2019. gada 24. decembrī.

Turpmāk īpašniekiem savi suņi ar mikroshēmu ir jāapzīmē un jāreģistrē Lauksaimniecības datu centra mājas (istabas) dzīvnieku datu bāzē (turpmāk – LDC datu bāze) līdz suņu 4 mēnešu vecumam. 

Mikročipa ievadīšana nenozīmē, ka suns ir reģistrēts LDC datu bāzē. Tāpēc suņu īpašnieki ir aicināti būt atbildīgiem un pārliecināties, vai viņu mīlulis ir  reģistrēts LDC datu bāzē.

Ja suns līdz četru mēnešu vecumam tiek pārdots vai atdots, tad pirms tam sunim jau ir jābūt apzīmētam ar mikroshēmu un jābūt veiktai nepieciešamajai vakcinācijai, un ir jābūt veterinārārsta izsniegtai mājas (istabas) dzīvnieka pasei un sunim ir jābūt reģistrētam LDC datu bāzē. Savukārt jaunajam īpašniekam ir jāparūpējas, lai LDC datu bāzē ir veikta suņa pārreģistrācija.