Pārlekt uz galveno saturu

Datortomogrāfija

Kas ir datortomogrāfija?

Datortomogrāfija ir rentgenizmeklēšanas metode, ar kuru iegūst dzīvnieka ķermeņa un orgānu šķērsgriezuma attēlus. Ar datortomogrāfu var veikt plaša spektra izmeklējumus īsā laika periodā.

Datortomogrāfu tehnoloģijas pēdējos gados ir ievērojami attīstījušās un, līdz ar to, ir uzlabojusies izmeklējumu kvalitāte. Šobrīd pasaulē par labākajiem atzīti multidetektoru datortomogrāfi. LLU Veterinārajā klīnikā tiek izmantots 16 rindu multidetektoru datortomogrāfs Philips MX-16. Ar šo iekārtu pacientu izmeklēšana aizņem īsāku laiku, turklāt, tam ir lielāka izšķiršanas spēja precīzākas diagnozes noteikšanai.

Kādos gadījumos veic datortomogrāfiju?

Datortomogrāfiju izmanto:

  1. deguna dobumu un blakusdobumu izmeklēšanai,
  2. vidusauss un iekšējās auss izmeklēšanai,
  3. krūšu dobuma orgānu izmeklēšanai,
  4. vēdera dobuma orgānu izmeklēšanai,
  5. asinsvadu izmeklēšanai,
  6. mugurkaula, ekstremitāšu un locītavu izmeklēšanai.

Datortomogrāfijas izmeklējumi veterinārmedicīnā tiek plaši izmantoti, jo patoloģiskas pārmaiņas ar datortomogrāfiju var atklāt gan kaulos, gan mīkstajos audos.

Datortomogrāfija sniedz veterinārārstam iespēju noteikt diagnozi, lai izvēlētos un ieteiktu atbilstošu ārstēšanu. Tomēr jāatceras, ka datortomogrāfija nav pirmās izvēles diagnostikas metode visos gadījumos.

Kas notiek izmeklējuma laikā?

Pacients tiek novietots uz speciāla galda, kas lēni virzās cauri arkai, kurā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana dzīvniekam nav nepatīkama un nerada sāpes. Izmeklējuma laiks ir aptuveni viena stunda, tomēr tas var atšķirties atkarībā no izmeklējamā apvidus. Pēc datortomogrāfijas izmeklēšanas, dzīvnieka īpašnieks saņem izmeklēšanas rezultātus, kā arī rekomendācijas tālākai rīcībai.

Jānēm vērā, ka dzīvniekiem datortomogrāfijas izmeklējumi tiek veikti vispārējā anestēzijā un vairumā izklējumu gadījumu tiek pielietota kontrastviela. Kontrastvielas ir eksogēnas substances, ko pielieto lai pastiprinātu vai samazinātu audu blīvumu. Lai gan šobrīd veterinārmedicīnā izmantotās rentgena kontrastvielas ir drošas un farmakolo’;giski pārbaudītas, tomēr tās lielākā vai amzākā mērā ir toksiskas nierēm un to pielietošana var būt saistīta ar blakusparādībām. Tādēļ, pirms pacientam tiek veikta radioloģiska izmeklēšana, kas saistīta ar jodu saturošu kontrastvielu pielietošanu, obligāti ir jāveic asins un urīna analīzes, nosakot tajās rādītājus, kas norāda uz nieru funkcionālo stāvokli.

Lai gan ar LLU Veterinārās klīnikas 16 rindu multidetektoru datortomogrāfu var izmeklēt visas orgānu sistēmas un visus ķermeņa apvidus, tomēr datortomogrāfijas izmeklējumi ir specifiski, tāpēc tie mūsu klīnikā tiek veikti tikai ar ārstējošā veterinārārsta nosūtījumu.

Nepieciešamības gadījumā, lūdzu, konsultējieties ar LLU Veterinārās klīnikas speciālistiem, lai novērtētu izmeklējuma nepieciešamību konkrētā gadījumā!

Datortomogrāfijas izmeklējumi LLU Veterinārajā klīnikā tiek veikti pēc iepriekšējā pieraksta, neatliekamos gadījumos – pēc vienošanās.

Datortomogrāfija