Pārlekt uz galveno saturu

Aizsardzība no ārējiem parazītiem

Kāpēc dzīvnieka aizsardzība pret blusām un ērcēm ir tik svarīga?

Kāpēc dzīvniekus ir jāapstrādā pret blusām? Blusas ir ārējie parazīti, kam labāk par visu patīk baroties ar Jūsu mīluļa asinīm. Par blusu kodumiem liecina vesela virkne simptomu, sākot ar niezi un vieglu kairinājumu, līdz ievērojamam diskomfortam un apmatojuma izkrišanai. Atsevišķos gadījumos blusu kodumi var novest pie tādām nopietnām alerģiskām reakcijām kā dermatīts, kas var izpausties niezošu, kreveļainu ādas bojājumu formā.

Blusas var būt invadētas ar suņa lenteņa kāpuriem. Ja kaķis vai suns norij invadētu blusu, zarnu traktā attīstās lentenis. Līdz ar to endoparazītu un un ektoparazītu kontrolei svarīga loma ir ne tikai regulārai attārpošanai, bet arī atblusošanai.

Kā var izārstēt savu dzīvnieku no blusu invāzijas? Lai izārstētu dzīvnieku no blusu invāzijas, jāatceras, ka ir jāizvēlas tāda terapija, kas ātri nogalina pieaugušās blusas, lai izvairītos no kairinājuma un slimības pārnēsāšanas riska (pilieni skaustā, aerosols, kakla siksnas), kā arī nenobriedušo blusu dzīves cikla – oliņu dēšanas un kāpuru attīstības (telpu, guļvietu regulāra apstrāde ar piemērotu insekticīdu).

Kāpēc dzīvniekus ir jāapstrādā pret ērcēm? Ērces ir ārējie parazīti, kas piesūcas dzīvnieku ādai. Tās var pārnēsāt ļoti nopietnas slimības, piemēram, babeziozi jeb piroplazmozi, erlihiozi, Laimas slimību jeb boreliozi. Ērces var dzīvot dažādās vietās – mežos, pļavās, parkos un ūdenstilpņu tuvumā. Kad ērce piesūcas un barojas ar dzīvnieka asinīm, tā savaino asinsvadus, izraisot asinsizplūdumu. Lai asinis nesarecētu, ērce ielaiž antikoagulantu saturošas siekalas asinsizplūdumā, lai varētu asinis iesūkt. Ērču siekalas var saturēt ērču pārnēsāto slimību ierosinātājus.

Ko darīt, ja manam dzīvniekam ir piesūkusies ērce?

  • Pie pirmās izdevības nepieciešams ērci noņemt. To var izdarīt mājās ar speciālu ērču izņēmēju vai speciālu pinceti ērču izņemšanai (tādas var iegādāties veterinārajās aptiekās). Ērču izņēmēju novieto tā, lai ērce atrodas starp izņēmēja zariem (vai satverot ērci ar pinceti starp ērces galviņu un vidukli) un griezt, kamēr ērce tiek izvilkta. Ļoti svarīgi nesadalīt un nesaspiest ērci, lai samazinātu infekciju risku. Ja speciāla ērču izņēmēja vai pincetes ērču izņemšanai mājās nav, izņemt ērci var tuvākajā veterinārajā klīnikā.
  • Sekot līdzi dzīvnieka pašsajūtai! Laimas slimībai raksturīgās pazīmes: apātija, apetītes zudums, temperatūras paaugstināšanās un klibums. Babeziozes biežākās pazīmes ir apetītes zudums, drudzis, bālas gļotādas, nespēks, dzelte, brūnganas krāsas urīns. Erlihiozei raksturīgas pazīmes – paaugstināta temperatūra, samazināta apetīte, letarģija. Ja Jūsu sunim ir kāda no iepriekš minētajām pazīmēm, nekavējoties kontaktējieties ar savu veterinārārstu! Jāatceras, ka savlaicīgi neuzstādīta diagnoze vai neuzsākta ārstēšana var būt Jūsu sunim nāvējoša!

Vienīgais veids kā samazināt ērču pārnēsāto slimību inficēšanās risku un pasargāt savu dzīvnieku no ērcēm un blusām, ir regulāra profilaktiska mājdzīvnieku apstrāde pret ektoparazītiem!